GEA IRAN

در این مقاله برآنیم تا به بررسی شرایط مناسب برای کاشت و برداشت محصول مناسب از بذر یونجه ایتالیایی GEA بپردازیم . ناگفته پیداست تحقق این شرایط شرط لازم برای بهره مندی هر چه بیشتر از ظرفیت و پتانسیل واقعی این بذر یونجه است .

بهترین زمان کاشت یونجه ایتالیایی GEA

بهترین زمان کاشت یونجه ایتالیایی GEA ، آغاز فصل های پائیز و بهار می باشند. بذرهای یونجه باید در عمق نیم الی یک سانتی متری سطح زمین کاشته شوند. بذر پاشی یونجه به سه روش دستی ، ماشینی و ترکیبی صورت می گیرد. بهترین راندمان بذرافشانی نیز در اثر توزیع یکنواخت بذر در زمین حاصل می شود.

زمین مناسب جهت کاشت بذر یونجه ایتالیایی GEA

یک کشتزار مناسب برای کاشت بذر یونجه ایتالیایی GEA ، می بایست دارای خاکی با بافت لومی – شنی یا لومی – رسی با زهکشی مناسب، عمقی خاک مناسب بیش از یک متر، PH در حدود ۶.۳ تا ۷ و هدایت الکتریکی کمتر از ۲ هزار میکرو زیمنس بر سانتی متر مکعب باشد. با توجه به نیاز آبی یونجه منبع آب بایستی بتواند برای هر هکتار یونجه دست کم ۱۰۰-۸۰ لیتر آب در دقیقه فراهم کند.

انتخاب محل مناسب برای کشت یونجه ایتالیایی

یکی از اقدام های اولیه و بسیار مهم در زراعت یونجه، تعیین محل مناسبی برای کشت آن است. انتخاب محل، یک تصمیم حساس در تولید یونجه است، چون شرایط محل می تواند عملکرد و دیگر برتری های یک رقم یونجه را تحت تاثیر قرار داده و حتی محدود کند. هر چند یونجه در طی گسترده ای از شرایط محیطی می تواند رشد کرده و محصول تولید نماید، ولی با بررسی اولیه دقیق و علمی، می توان بهترین تولید را به دست آورد.

در انتخاب محل برای زراعت یونجه ایتالیایی GEA ، همیشه بایستی در نظر داشت که مناسب ترین محل برای کشت یونجه محلی است که بیشترین عملکرد و بالاترین کیفیت علوفه در آن تولید می شود که به این موضوع مکان یابی گفته می شود .

در مرحله مکان یابی، کشتزاری برای کشت یونجه انتخاب شود که مناسب ترین میزان عمق نفوذ ریشه، عناصر غذایی، تهویه و آب را برای گیاه فراهم کرده و بدون تنش های عمده شوری و قلیایی و غرقابی باشد، می توان مطمین بود که شرایط برای بیشینه عملکرد یونجه فراهم شده است.

عمق خاک مناسب برای کاشت یونجه

خاک باید به حد کافی عمیق باشد تا ظرفیت نگهداری آب و مواد غذایی مورد نیاز بوته را در حد مورد نیاز فراهم سازد. یونجه ریشه اصلی درازی دارد که تا اعماق بیشتری نسبت به ریشه بیشتر گیاهان زراعی مانند ذرت یا گندم نفوذ کند.

در شرایط مطلوب ریشه های یونجه می توانند تا عمق 3 متری خاک نیز نفوذ کنند که این عمق نفوذ بالا به یونجه توان تحمل بالا در برابر تنش خشکی گیاه را افزایش می دهد .

کمینه عمق خاک مورد نیاز برای کشت یونجه یک متر می باشد. خاک های کم عمق به طور عموم به لایه های زیر سطحی نفوذپذیری محصور شده اند که این لایه ها به علت کاهش نفوذپذیری و زهکشی خاک، عملکرد یونجه را کاهش خواهد داد.

خاک مناسب برای کاشت یونجه ایتالیایی GEA

در برخی از مناطق که سطح سفره های زیرزمینی بالاست، یا نفوذپذیری خاک توسط لایه های بستر سطحی کاهش پیدا کرده است و یا در مسیل رودخانه ها قرار دارند، ممکن است در فصول پرباران سال حالت غرقابی ایجاد شود. یونجه به ویژه در مراحل رشد فعال به شرایط غرقابی حساس است ، این حساسیت از بابت کاهش اکسیژن در دسترس ریشه ها و گره های تثبیت کننده نیتروژن ایجاد شده در نتیجه آن نارسایی های تنفسی و همچنین بیماری های مختلف ریشه و طوقه توسعه می یابد.

در صورتیکه ایجاد حالت غرقابی همزمان با افزایش دمای هوا باشد، احتمال توسعه بیماری ها به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. پیش از انتخاب چنین زمین هایی برای کاشت، بایستی بررسی لازم انجام گیرد تا بتوان مطمین شد که می توان با خاک ورزی مقی میزان نفوذپذیری را افزایش داد. در صورت برطرف نشدن تنگنای غرقابی باید از کاشت یونجه در کشتزار خودداری نمود.

شیب مناسب زمین برای کاشت یونجه ایتالیایی

برای کشت یونجه آبی اراضی با شیب کمتر از یک درصد بسیار مناسب است. ۱ تا ۲ درصد مناسب، ۲ تا ۵ درصد به نسبت مناسب، ۵ تا ۸ درصد کمی مناسب، ۸ تا ۱۲ درصد در شرایط خاصی کمی مناسب و شیب بیش از ۱۲ درصد نامناسب می باشد.

PH مناسب برای کاشت یونجه ایتالیایی GEA

اسیدی و قلیایی بودن خاک توسط پی اچ ( PH ) بیان می شود. خاک های با PH کمتر از ۶.۵ اسیدی، ۶.۵ تا ۷.۵ خنثی و بیشتر از ۷.۵ قلیایی به شمار می آیند. PH خاک بر میزان مواد غذایی در دسترس تاثیر می گذارد. برای زراعت یونجه ایتالیایی پی اچ های ۶.۳ تا ۷.۵ توصیه می شود، چون در این محدوده فعالیت باکتری های تثبیت کننده نیتروژن بیشتر تحریک می شود.

زراعت یونجه ایتالیایی در PH های کمتر از 6 توصیه نمی شود. افزون بر این کاشت یونجه در خاک های با PH  های بالاتر از ۸ به علت قلیایی بودن این خاک ها مشکل آفرین خواهد بود.

خاک های قلیایی به طور عموم شور است و زهکشی مناسبی ندارند. یونجه به شوری خاک به نسبت حساس است. هر چند تولید یونجه در خاک های شور امکان پذیر است، ولی سطوح بالای نمک ایجاد سمیت کرده و دسترسی به آب را کاهش می دهد.

در صورتیکه میزان شوری خاک از این میزان بیشتر باشد عملکرد یونجه به ازای هر واحد افزایش هدایت الکتریکی، حدود ۷.۳ درصد کاهش خواهد یافت. البته تحمل یونجه به شوری در مراحل مختلف نموی آن متفاوت است و در مرحله جوانه زنی بالاترین حساسیت رانسبت به شوری دارد و رفته رفته از میزان این حساسیت کاسته می شود. در کل اگر شوری خاک بالاتر از ۵ میکرو زیمنس در سانتی متر باشد باید از کاشت یونجه خودداری کرد.

آب آبیاری مناسب برای کاشت یونجه ایتالیایی GEA

کمیت آب

یونجه نسبت به دیگر گیاهان زراعی، نیاز آبی نسبتا بالایی دارد. یونجه برای تولید هر کیلوگرم ماده خشک ۸۳۰-۵۶۰ لیتر آب مصرف می کند. منبع آب بایستی بتواند برای آبیاری هر هکتار یونجه دست کم ۱۰۰-۸۰ لیتر آب در دقیقه فراهم کند. البته میزان دقیق نیاز آبی بنا به شرایط آب و هوایی و اقلیمی، نوع سامانه آبیاری و غیره متفاوت است. برای تامین این میزان نیاز آبی به منبع آب کافی و ثابت نیاز است، وگرنه عملکرد محدود خواهد شد.

کیفیت آب

کیفیت پایین آب نیز یک مسئله مهم در انتخاب محل برای کاشت یونجه است. آب چاه ممکن است دارای میزان نمک بالایی باشد. سمیت سدیم با بیکربنات نیز می تواند موجب ایجاد اختلال در نفوذ آب باشد.

همچنین سمیت سلنیوم یا مولیبدن نیز می تواند موجب کاهش کیفیت علوفه تولیدی شود. سمیت عناصری مانند سدیم، کلر و غیره بیشتر در سامانه های آبیاری بارانی چالش آفرین است، چون این عناصر به طور عمده از طریق برگ جذب شده و باعث بروز آسیب و زیان در یونجه ایتالیایی GEA می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Verified by MonsterInsights