GEA IRAN

زمان و مراحل کوددهی یونجه

به‌ طور معمول برای تمام کشاورزانی که اقدام به کشت گیاه یونجه می‌کنند؛ باید با زمان‌ کوددهی و نحوه‌ تنظیم یک برنامه کوددهی مناسب، آشنایی کافی داشته باشند تا بتوانند عناصر ضروری و مورد نیاز را برای گیاه خود به بهترین شکل ممکن فراهم کنند و محصولی باکیفیت‌تر برداشت نمایند.

کود دهی یونجه ایتالیایی GEA

اولین اقدام برای کوددهی گیاه یونجه، شناخت نیازها و املاح ضروری آن است. از این‌ رو شما باید پیش‌ از هر چیزی آزمون خاک انجام دهید تا بهتر کمبودهای موجود را تشخیص دهید و بتوانید راحت‌تر‌ آن‌ها را برطرف کنید. کوددهی این گیاه مفید اگر در زمان مناسب و به‌ صورت اصولی انجام شود، می‌تواند با افزایش گل‌دهی و باردهی گیاه شما را به سود بالایی برساند.

بنابراین برای برنامه ریزی دقیق تغذیه گیاه یونجه ایتالیایی GEA لازم است ابتدا آزمون خاک را تهیه و سپس با نظر کارشنای امر برنامه کودی لازم را تهیه کنید تا از هزینه های اضافی پرهیز کرده باشید .

اما بر اساس توصیه کمپانی تولید کننده بذر یونجه ایتالیایی GEA ، ‌نیاز زمین بستر بکر و کشت نشده زراعی برای یک کاشت ایده آل یونجه به شرح زیر است :

1- حداقل 20 و حداکثر 75 تن کود پوسیده دامی برای تامین موارد آلی خاک

2-حداقل 100 کیلو کود فسفاته و 80 کیلو کود پتاسه برای یک سال

3-استفاده از ریز مغذی ها مطابق آزمون خاک

4- استفاده از اوره ، دی آمونیوم فسفات و سرکها مطابق نظر کارشناس و آزمون خاک

5- استفاده از هیومیک اسیدها و آمینو اسیدها با نظر کارشناس

مراحل کود دهی :

کود دهی یونجه ایتالیایی GEA قبل‌ از کاشت

پیش‌ از کاشتن بذر یونجه باید با توجه به کمبودهای خاک، از کودهای طبیعی و مناسب بهره بگیرید و کار کوددهی را انجام دهید. کوددهی قبل از کاشتن یونجه بسیار مهم است و شما باید به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهید تا یک بستر مناسب برای رشد گیاه فراهم شود و خاک نیز از حاصلخیزی کافی برخوردار باشد.

این موضوع در مورد کودهای فسفاته و دامی بسیار مهم است .

کود دهی هنگام رشد برگ

مرحله بعدی که لازم است در آن گیاه یونجه ایتالیایی را تغذیه کنید، ابتدای رشد برگ یونجه است. در این مرحله باید عناصر مغذی همچون فسفر، کلسیم، بور، ازت، نیتروژن، پتاسیم و گوگرد به میزان کافی برای گیاه فراهم شود تا رشد آن دچار اختلال نشود و برگ‌ها هم از بین نروند.

کود دهی هنگام ساقه زدن گیاه

در این مرحله باید به زمان کوددهی یونجه توجه کافی داشته باشید و در مصرف کود نیز زیاده‌روی نکنید. کوددهی گیاه یونجه در زمان ساقه زدن، موجب می‌شود مقاومت ریشه در برابر شرایط محیطی سخت افزایش یابد و گیاه نیز شادابی بیشتری داشته باشد. بنابر این بهتر است از این زمان غافل نشوید و حتما با کمک روش محلول پاشی، گیاه یونجه را تغذیه کنید.

کوددهی یونجه ایتالیایی GEA

کود دهی هنگام گل‌دهی یونجه

زمانی‌ که گیاه یونجه شروع به گل‌دهی کرد، بهتر است از کودهای مغذی بهره بگیرید و کار کوددهی را به صورت اصولی انجام دهید. کوددهی یونجه در این زمان بسیار مفید است و جلوی ریزش گل‌ها را می‌گیرد.

کود دهی بعد از برداشت

آخرین مرحله‌ای که لازم است در آن کار کوددهی را انجام دهید، بعد از برداشت محصولات است. در واقع با تغذیه کردن خاک در این زمان شما زمین کشاورزی را برای کشت بعدی آماده‌تر خواهید کرد و به راحتی میزان تولید محصولات را هم افزایش می‌دهید.

نحوه کود دهی گیاه یونجه ایتالیایی GEA

علاوه‌بر تعیین زمان کوددهی یونجه ، باید کار کوددهی را هم به‌ صورت مناسب و اصولی انجام دهید تا نتیجه فوق‌العاده عالی به دست آید. کوددهی یونجه معمولاً به روش پخش سطحی، روش محلول پاشی و روش آبیاری انجام می‌شود و کشاورزان می‌توانند به‌ راحتی با استفاده از این روش‌ها، خاک و گیاه خود را تغذیه نمایند.

روش پخش سطحی

در روش پخش سطحی باید از کودهای آسیاب شده و پودری استفاده کنید و آن‌ها را بر روی سطح خاک به‌ صورت مساوی پخش کنید تا به‌ مرور زمان با خاک مخلوط شوند و به ریشه گیاه برسند. توجه داشته باشید؛ هنگام بهره گرفتن از این روش نباید کار شخم زدن زمین را انجام دهید زیرا ممکن است ریشه گیاه صدمه ببیند و از بین برود.

روش محلول پاشی

برای کوددهی گیاه یونجه با استفاده از روش محلول پاشی نیز می‌توانید از کودهای مایع و پودری بهره بگیرید و سپس کار کوددهی را انجام دهید. در این روش باید ابتدا از کافی بودن غلظت کود اطمینان حاصل نمایید و سپس با استفاده از سم‌پاش، آن را به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری نمایید. کوددهی به کمک روش محلول پاشی بسیار مفید است و می‌تواند خیلی سریع نتایج مثبتی را از خود به‌ جای بگذارد.

روش آبیاری یونجه ایتالیایی GEA

روش آبیاری نیز نیاز به تخصص و مهارت خیلی زیادی ندارد و برای بهره گرفتن از آن کافی است کود موردنظر را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و سپس آن را به‌ صورت مستقیم به خاک زمین کشاورزی و پای گیاه یونجه بریزید تا به‌ سرعت جذب شود و اثرات فوق‌العاده عالی خود را به‌ جای بگذارد.

نکات مهم توصیه شده برای کود دهی یونجه ایتالیایی GEA

  • به‌ طور معمول بهترین زمان برای کوددهی گیاه یونجه اوایل صبح و هنگام غروب است زیرا در این زمان، نور خورشید خیلی شدید نیست و کود می‌تواند اثر گذاری مناسب‌تری داشته باشد.
  • به‌ هیچ‌ عنوان عمل کوددهی با استفاده از کودهای شیمیایی را به‌ صورت خودسرانه انجام ندهید و حتما یک برنامه منظم برای تغذیه گیاه طراحی کنید.
  • تا حد امکان کوددهی این گیاه را به روزهای بارانی موکول نکنید زیرا در این زمان ممکن است کود موجود بر روی سطح خاک یا گیاه شسته شود و دیگر عملکرد مناسبی نداشته باشند.
  • اگر خاک زمین‌های کشاورزی‌تان شور است حتماً پیش‌ از کشت بذر یونجه، با استفاده از کودهای ارگانیک کار کود دهی را انجام دهید تا شوری به‌ طور کامل برطرف شود و خاکی غنی و حاصلخیزتر داشته باشید.
  • به جای استفاده کردن از کودهای شیمیایی، تا حد امکان از کودهای طبیعی بهره بگیرید و کار کوددهی را با کمک آن‌ها انجام دهید زیرا کودهای طبیعی در مقایسه با کودهای شیمیایی، بسیار مغذی‌تر هستند و ضرری هم برای محیط‌ زیست ندارند.
  • هنگام انجام کار کوددهی، حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید تا به سلامت جسمی و پوست‌تان صدمه‌ای وارد نشود.
  • اگر گیاه‌تان دچار بیماری و آفات شد، حتما کوددهی را به صورت برنامه‌ریزی شده انجام دهید تا تمام علائم از بین بروند و به سلامت گیاه نیز آسیبی وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Verified by MonsterInsights